ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ КЮСТЕНДИЛ / РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ | Политика за достъпност | Карта на сайта

bg BG en EN ru RU
КЮСТЕНДИЛ ВРЕМЕТО
Крепост Хисарлъка
Крепост Хисарлъка
Община Кюстендил
Пеещите фонтани
Крепост Хисарлъка
Чифте Баня
Римските Терми
Средновековна църква Св. Георги
Художествена галерия Владимир Димитров Майстора
Пеещите фонтани
Дервиш баня
Крепост Хисарлъка
Обреден Хляб
Празник на Черешата
Изворна Вода
Успение Богородично
Череши
Крепост Хисарлъка
Йльо Войвода
Къща-Музей Димитър Пешев
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
 
Shadow
Покана за среща-разговор със собственици и...
На 08.05.2024г. от 15:00 часа ще се проведе среща разговор със собственици и наематели на заведения за хранене и развлечения и на търговски обекти, които имат маси за консумация на открито на общински терени. Съгласно чл.6, ал.2, т.2, т.5, т.6 и т.10 от Наредбата за реда и условията за поставяне...
Проект на Правилник за изменение и допълнение на...
Предоставям на вниманието на заинтересованите страни Проект на Правилник за изменение и допълнение на Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Кюстендил, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация и мотиви към него. Заинтересованите страни могат да подават...
Проект на Наредба за изменение на Наредба за...
На основание чл.26, ал.2 от Закона за нормативните актове, предоставям на вниманието на заинтересованите лица изготвения Проект на Наредба за изменение на Наредба за реда и начина на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. Проектът може да видите тук и мотивите към него...
Празнично разписание на автобусите в община...
 Празнично разписание на автобусите в община Кюстендил Великденските празници може да видите тук  
Покана за стартова пресконференция по проект...
Покана за стартова пресконференция по проект „Младежки център Кюстендил – ключов фактор за по-добро бъдеще“, Договор № BG-RRP-1.008-0006-C01 Национален план за възстановяване и устойчивост, стълб 1 „Иновативна България” компонент 1 „Образование и умения” Инвестиция 4: „Младежки центрове”Община...
prev
next

ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

Общината

Град Кюстендил е областен център, попадащ в Югозападния планов район на Република България. Градът, заедно с останалите 71 населени места обхваща територия с площ от 964,3 квадратни километра. Като важни предимства може да се считат:


- Наличие на уникален природен потенциал

- Разнообразен релеф - Западнобългарските планини, най-известна от които е Осоговската планина;

- Река Струма - една от големите български реки, вливаща се в Бяло море/Гърция/;

- Наличие на термоминерални извори с доказани лечебни свойства в областта на балнеолечението/ от 1 до 74 градуса целзий, дебит 33 литра в секунда /

- Добра суровинна база: иглолистни и широколистни гори, инертни материали за строителство и др.

- Градът е разположен в зона, подходяща за развитие на трансгранично сътрудничество /до границите с Република Македония и Република Сърбия и Черна гора/

- Разстоянието от Кюстендил до столицата София е 86 километра, границата с Република Македония е 22 километра, границата с Република Сърбия и Черна гора е 30 километра.

 

 

 

 

 

 

 ТИЦ Туристическият информационен център се намира в центъра на гр. Кюстендил, на площад „Велбъжд”, срещу Община Кюстендил.
В него можете да получите информация относно:
- музеи и храмове;
- природни забележителности, паметници на културата и архитектурата;
- културен календар – фестивали, изложения, концерти, премиери и други значими събития от обществения живот на града и страната;
- спортни събития и възможности за активен отдих;
- всички видове транспорт и комуникации;
- места за настаняване, изхранване, развлечения, SPA-центрове и атракции
- карти на града и пътеводители;

                                       Работно време:

Понеделник- Неделя от 10:00 до 18:00ч.

За контакти с туристическия информационен център:
Кюстендил 2500, площад „Велбъжд”
GSM: +359 7855 0204
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Специалист  "Информационно обслужване и услуги": Владислава Нейкова

 

 

 

 

ДИГИТАЛНА РАЗХОДКА В ГРАД КЮСТЕНДИЛ

 

ОБЯВИ И СЪОБЩЕНИЯ

     “Празникът на плодородието” увенчава есента в гр. Кюстендил и го заявява отново като град – „Майка на овощарството”. Древните автономни пауталийски монети свидетелстват за това с изображенията си.

     Константин Иречек в “Пътувания по България” - в началото на 80-те години на 19 век описва кюстендилския край така: “...Кюстендилското поле е градина от сливи, големи жълти круши, обемисти сочни ябълки, сладки череши и възкисели вишни, дребни жълти сливи, праскови, мушмули, черници, орехи и много други. По хълмовете се забелязват хубави лозя, тукашното вино е прекрасно. В летните месеци старите орехови кории, тъмната зеленина на градините и лозята и златокласните ниви, заедно с ливадите и горите по полите на планините, придават на покрайнината известен южен характер през дневната горещина и шумното пеене на щурците в звездните топли нощи.”

   Овощарската традиция на кюстендилския край е жива през всички времена и предавана като опит и култура от поколение на поколение, от род в род.

   Този есенен празник на изобилието е наследство от Първия национален овощарски конкурс от 1896 г., заявен от Община Кюстендил, проведен под патронажа на Министерството на търговията и земеделието/тогава/, и е първият и единствен по рода си такъв празник за страната.
 
   Художествено аранжирани кътове с плодове и зеленчуци радват посетителите. Есенните дни на плодородието се съпътстват от научна сесия на Института по земеделие, Инвестиционен форум, Карнавал на плодородието и атракции.

   “Празникът на плодородието” има конкурсен характер с награди за най-добро и атрактивно представяне на участниците, с което се насърчават производителите.
 
    Всяка година партньор на Общината е Институтът по земеделие – Кюстендил. Негов директор е проф. д-р Димитър Домозетов, който, като председател на комисията, оценява и награждава победителите в конкурсната програма.
Епилог на богатата художествена програма е организираният от Община Кюстендил Празничен концерт с участието на състави от България, Сърбия и Македония.

     С “Празника на плодородието” тържествено завършва празничния цикъл. Така след нежната първа стъпка на пролетта, плодородието на лятото и берекетът на есента, природата на кюстендилския край се отдава на заслужен зимен покой..., а после, когато се появи първото кокиче, тя се подготвя с нови надежди в очакване на пролетта, когато отново ще възкръсне за  нов живот.

За допълнителна информация: http://www.kultura-kn.info/

 

Заявление за ползване на търговски щанд за празника на града "Празник на плодородието 2023г." може да изтеглите от тук.  Обръщаме Ви внимание, че на втора страница от Заявлението са подробно описани реда, начина и сроковете  за подаване на заявлението и заплащане на таксите за участие в празника. 

Схема за разполагане на щандовете може да изтеглите от тук. и  тук.

Споделете в социалните мрежи:

     В средата на месец август - 15 август е “Успение на Пресвета Богородица” и Кюстендил отбелязва “Панагия” - Въздигане на хляба.
“Панагия” е името, с което се нарича Богородица, въздигането и обредното разчупване на хляба, неговото преломяване и изяждане заедно.
“Панагия” е практиката на Христос и апостолите, на древната църковна община, преминала през времена и различните култури - съхранена от дедите ни и донесена до наше време, чрез празниците на Църквата и народната традиция.
“Панагия” са медальоните с богородични изображения, които йерарсите носят.
На “Панагия” са наречени църкви, крепости, дори и градове.
На празника “Панагия”- Въздигане на хляба, се събират отделните смислови фрагменти на това понятие и се подреждат в тематичен празничен и художествен пъзел, всеки от които носи името Панагия. Художественият пленер и иконографската изложба е “Панагия”; изложението на питите е “Панагия”, музиката е за “Панагия”, обредът е посветен на “Панагия”.
Празникът “Панагия” се провежда около църкви и параклиси, посветени на”Успение Богородично”, и е културна изява за представяне на българската православна традиция и черковно художествено и певческо изкуство.
В началото на месец август се провежда иконографски пленер с участието на млади зографи. В навечерието на богородичния празник се открива иконографска изложба - Панагия.

     Дни преди Успение Богордично се представя традицията по замесването на богородичния хляб и изпичането му в подница. Самото действие около хляба наподобява черковното тайнство. Освещава се житото, предметите свързани със замесването са изпълнени със сакралност. ”Жената-майка” учи и предава тайнството на най-личните момичета.
     На следващия ден Регионален исторически музей - Кюстендил  е домакин на изложението. Алеите на музея са изпълнени с множество пити, омесени от сръчните ръце на кюстендилските жени. В този хляб е вплетена вяра, майсторство и автентичност - такива, каквито са предавани от майки на дъщери, от род в род.

   На 15 август по традиция жените в Кюстендил месят хляб с молитва за добруване, украсяват ги с пластики от самото тесто, изразяващи най-значимите идеи от бита и ги занасят в храма с благодарност към Богородица.
 
За допълнителна информация: http://www.kultura-kn.info/

Споделете в социалните мрежи:

     В два дни от месец юни се посвещат на “Празника на черешата”, които се свързват със славата на кюстендилския край като Овощната градина на България.
Изложението на плодовете на овощния труд за страната започва от гр. Кюстендил през 1896 г., когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието “Майка на българското овощарство”.
Представя се изложба от разнообразни сортове череши, създадени в Института по земеделие в Кюстендил, и отглежданите от земеделските производители в региона.
Избрани от Бога, обичани от самодивите, белязани със знака за сакралност, черешите са символ на доброто. Те са предвестници на лятото, вратата през която се отваря берекета и успеха на кюстендилския овощен край. Тук черешата е присадена в бита и културата на населението; тя е пазена и обгрижвана с обич, с надежда за добруване, оградена е от ритуали и самородна поетичност; за кюстендилеца тя е “Черешчица род родила”...

     Още Плиний Стари съобщава, че римските градинари опитвали да присадят череша на лаврово дърво, за да го увенчаят. Това говори за царствеността на черешата, с което дори славният пълководец Луций Лициний увенчавал радостта от победите си. Естетиката на цъфналия черешов цвят, обърнат към слънцето, е наситен с мистична дълбочина, черешата е символ и украса за аристокрацията и дипломацията във всички общества. Черешата е и един от знаковите символи за Кюстеднил.
На “Празника на черешата” животът се превръща просто в купа с череши.
Първият етап преминава под надслов - „Черешата в занаятите”. Десетки занаятчии от цялата страна подреждат свои изделия в Градската градина. Излагат се произведения на изкуството, посветени на черешата - кукли, бижута, пластики, икони и различни автентични произведения, майсторски изработени от сръчните ръце на художници и занаятчии.

     Паралелно с това се провежда фолклорния празник “Черешчица род родила”. В богата художествена програма състави, танцови формации и индивидуални певци представят магията на черешата и въздействието й върху българския фолклор.

     Акцентът на празника е изложението с конкурсен характер, в което вземат участие читалища, неправителствени организации, сдружения, детски градини и училища от Кюстендил и региона. Изложбени маси биват аранжирани и покривани с този ярък и вкусен плод - подреждат се и майсторски изплетени вешала.
Всяка година партньор на Общинате е Институтът по земеделие – Кюстендил, който представя разнообразието и новостите в черешопроизводството на Кюстендилския регион. Директор на института е проф. д-р Димитър Домозетов, председател на комисията по оценяване на участниците в изложението.
Черешовите празненства завършват с богата художествена програма.
Накрая се определят победителите на изложението за най-добро и атрактивно представяне, а черешите се раздават и изяждат.

ВАЖНО!!! Всеки участник с търговски щанд сам си подсигурява шатра и маса! Община Кюстендил не подсигурява ток!

Таксата е 10,00лв/кв.м.
Плащането ще се извърши по банков път или на касата на Община Кюстендил

•    Плащане по банков път:
Сметка на Община Кюстендил
ОБЩИНСКА БАНКА АД – ФЦ КЮСТЕНДИЛ
BIC: SOMBBGSF
IBAN: BG 11 SOMB 9130 84 42298644
Код за вид плащане: 448008
Основание за плащане: Такса за участие „Празник на черешата 2023“
При плащане по банков път заявителя трябва да предостави копие на платежно нареждане
•    Или на касата на Община Кюстендил, пл.“Велбъжд“ №1, ет.1 до 15,00 часа на 22.06.2023г.


От 09.06.2023г. до 14.06.2023г. от страна на Община Кюстендил ще бъдат разпределяни местата, като всеки заявител ще бъде уведомен за мястото на което ще бъде разположен. Заплащането може да се извърши след като са уведомени заявителите за мястото си от 15.06.2023 до 22.06.2023г.

За допълнителна информация: http://www.kultura-kn.info/

Схемата за разположението на щандовете на площада може да видите тук и тук.

Споделете в социалните мрежи:

                                     
Празникът “Кюстендилска пролет” e знаков за града. Патентован в патентното ведомство на Р. България. Организира се от Община Кюстендил с богата художествена програма и участие на най-популярните състави и изпълнители. Това е първият конкурс в България за най-красиво момиче.
Празникът “Кюстендилска пролет” е осъвременено културно наследство и пресъздаване на древната местна традиция; той е съчетание от култовите практики на траки и римляни и почитта им към соларните божества и лечители Асклепий, Хигия, Телесфор, Аполон и Дионис. Допълнен от християнската семантика на Средновековието, с интерпретации на легендата за Свети Четиридесет мъченици и посветеното им оброчище нa хълма над града –Хисарлъка.
От незапомнени времена, в деня на пролетното равноденствие - 21 март, което съвпада със старото честване на паметта на Св. Четиридесет мъченици, жените месели обредни пити, възнасяли ги на светото място в Хисарлъка и ги разчупвали за здраве и успех на дома.
   През 1966 г. се поставя началото на традицията за избор на девойка ”Кюстендилска пролет”, която се придружава от две подгласнички. Те символизират нежната стъпка, с която пролетта идва; младостта и новата надежда, подобно на трите нимфи – Харитите /богини на плодородието/ от древните оброчни плочки, намерени под Хисарлъка.
   Символ на Пролетта са трите красиви девойки, облечени в бяло и накичени с пролетни цветя.Те носят радост и нов късмет на всеки, който ги види. На площада, в центъра на Кюстендил, девойките приемат от своите предшественички богатствата, дадени на града от Бога- минералната вода, плодовете и хляба. Всеки от нас дълбоко ги цени и благодари за тях, и знае, че не случайно са дадени точно на нас-кюстендилци.
   На празника ”Кюстендилска пролет” избраните девойки, придружавани от празнична процесия, всяка година отново отиват на хълма над града, за да пожелаят добро на всички. Свещеният хълм Хисарлъка отваря южната порта на древния град, за да влезе през нея приказната загадка на пролетта и вплитайки обреда в празника, да донесе добротворство в живия живот.
   На 21 март хората се поздравяват с типичния само за Кюстендил поздрав: ”Честита Пролет!” и се събират с близки и приятели около празничната трапеза - първо сред поляните на Хисарлъка, а после и в домовете си.
 
За допълнителна информация: http://www.kultura-kn.info/
 
Заявление за ползване на търговски щанд за празника на града "Кюстендилска пролет 2024г." да изтеглите от тук 
Схемата за разполагане на щандовете в лесопрак "Хисарлъка"   може да видите тук
Схемата за разполагане на щандовете в ул. "Демокрация"   може да видите тук
Схемата за разполагане на щандовете на пл. Велбъжд   може да видите тук
 
          
Кюстендилска пролет

Споделете в социалните мрежи:

Анкета

ХАРЕСВАТЕ ЛИ ГРАД КЮСТЕНДИЛ?

Контакти

  078/ 55 11 66
  078/ 55 10 04
  гр.Кюстендил, пл. "Велбъжд" № 1
  БУЛСТАТ 000261517 

 

Този уебсайт използва "бисквитки", за да гарантира, че получавате най-доброто изживяване от нашия уебсайт